TeamViewer

Kontaktujte nás:  |  +420 412 583 600  |  dece@dece.cz

Agendy - Uzávěrky

Popis agendy programu na podvojné účetnictví

souhrnné zpracování nastavení

zadání souhrnného zpracování

měsíční uzamykání účetnictví

souhrnné zpracování nastavení zadání souhrnného zpracování měsíční uzamykání účetnictví

Uzávěrky systému

účetnictví je uzavíráno vždy měsíčně. Uzavření je možné dvěma způsoby. Souhrnným uzavřením nebo uzamčením. Základním rozdílem je práce s daty při uzavírání. V režimu souhrnného uzavření dojde k vytvoření kumulativních souborů a smazání prvotních dat. Zde je možné data dodatečně opravovat jen v režimu roční uzávěrky a to jen v omezeném rozsahu. Při uzamčení měsíce se účetnictví chová jako by bylo uzavřeno (tvorba sestav, účetní období), ale je zde možné provést krok zpět tzv. odemčení a data se objeví v původním stavu, tak jak byly před uzamčením.

Souhrnná uzávěrka

provádí měsíční uzávěrku účetnictví a při speciálním chodu i roční uzávěrku. Při uzavření měsíce souhrnnou uzávěrkou dojde k vytvoření kumulativních souborů a smazání prvotních dat jednotlivých agend. Souhrnná uzávěrka umí dle zadání vytvořit všechny potřebné sestavy jednotlivých agend naráz a následně uzavřít jednotlivé agendy a celé účetnictví. Navíc je možné provést uzávěrku několika po sobě následujících měsíců najednou. Při uzavírání celého roku naráz je třeba dodržet postup nejprve měsíce 01- 11 a poté samostatně měsíc 12 a zde zvolit uzavření a otevření hlavní účetní knihy.

Uzamykání

při uzamykání jednotlivých měsíců, nedochází k mazání prvotních dat, tyto data jsou jen nepřístupná a po odemčení daného měsíce je možné je upravovat bez větších problémů. Při uzamykání se v příslušném programu jen jednoduše posune posuvník na měsíc do kterého chcete účetnictví uzamknout a program uzamkne všechny měsíce od prvního odemčeného, až po zadaný. Při odemykání je postup opačný a program opět odemkne všechny měsíce nacházející se mezi zadaným měsícem a měsícem posledním uzamčeným. Při uzamykání dochází k tvorbě počátečních stavů pro daný měsíc a změně účetního období. Účetnictví se poté chová jako by byla provedena úplná uzávěrka uzamčených měsíců.Hlavní výhodou uzamykání oproti uzavírání je rychlost a přístup ke starým datům.